Sikeres műtétet hajtottak végre 3D laparoszkóppal (lézerrel) a Szilágy Megyei Sürgősségi Kórház sebészetén
Új, sok esetben életmentő orvosi műszerrel gazdagodott a Szilágy Megyei Sürgősségi Kórház. Két hete egy 3D laparoszkópot vásárolt Szilágy Megye Tanácsa, mellyel már két sikeres műtétet hajtottak végre.
„Sikeres sérvműtétet és epekőeltávolítást végeztem a hétvégén az új eszközzel” – mondta Balogh Tibor sebész, szakorvos. A kórház 2007 óta rendelkezik 2D laparoszkóppal, viszont a sebészet számára nemrég vásárolt 3D műszer nagy előrelépést, mérföldkövet jelent az egészségügyi intézmény életében. „Bár kezdetben nehéz ezzel dolgozni, idővel, műtétek során, elsajátíthatja az orvos ezen eszköz használatát” – mesélte a szakorvos.
Zilahon már van, több egyetemi központban még hiányzik
Balogh Tibor sebész, a Maszolnak mesélt az orvosi eszköz előnyeiről és hátrányairól, kiemelve, az ember természetes, fiziológiai nézete háromdimenziós. A hagyományos 2D laparoszkópia korlátozza a mélységérzékelést és a térbeli tájékozódás hiányát, az orvos csak közvetett, referenciák alapján tudja felbecsülni a szervek közötti távolságot. A sebész mentálisan kell feldolgozza a 2D képet 3D képpé.
A 3D laparoszkópia megoldja a hagyományos laparoszkópia fő korlátját, ,,a mélyreható látás hiányát”, lehetővé teszi a sebész számára, hogy valós, közeli képet kapjon a műtétről, és ,,behozza” a sebészt a test azon részébe, ahol „dolgozik”. A 3D által a sebész pontosan fel tudja mérni a működési mező mélységét, ami nagyobb precizitást, az operatív gesztusokba való bizalmat és gyorsabb működési időt jelent.
Laparoszkópos műtétek előnyeiről részletesen a https://maszol.ro/belfold/Uj-3D-s-laparoszkoppal-bovult-a-Szilagy-Megyei-Surgossegi-Korhaz-sebeszete oldalon és a Szilágyság hetilapban olvashatnak.