Báthory fest: Szilágysomlyó nagybetűkkel írta be magát a történelem nagykönyvébe
Háromnapos rendezvénysorozattal emlékeztek meg Szilágysomlyón a város szülöttjéről, Báthory István fejedelemről. A rengeteg kulturális, szórakoztató és színes program nem csak a helybéliek, hanem a környező megyék és az anyaországi lakosok érdeklődését is felkeltette.
Évtizedes hagyománnyá vált, hogy minden évben a szilágysomlyóiak színvonalas szervezőmunkájának eredményeként, ünnepi keretek között megemlékezünk a nagy erdélyi fejedelemről, Lengyelország királyáról, litván fejedelemről, a Somlyai Báthory Istvánról – mondta ünnepi köszöntő beszédében Simon Előd, a magyarországi főkonzulátus kolozsvári konzulja. Ilyenkor közelről-távolról eljönnek leróni tiszteletüket és elhelyezni a megemlékezés koszorúit. „Fontos, hogy felidézzük a hajdani korokat, mert meggyőződésem, hogy aki nem ismeri a múltat, a történelmet, az a jelenben igencsak bizonytalan kulturális talajon áll, ennél fogva a jövő számára még kilátástalanabb lehet. Azt kívánta a szilágysomlyóiaknak, hogy legyenek büszkék városuk szülöttjére, aki nevében mindig hordozni fogja a születési helyére utaló somlyai földrajzi jelzőt” – fogalmazott a konzul.
A koszorúzást megelőzően, Papp Zsolt helyi RMDSZ elnök kiemelte: a város közel több mint 500 éve beírta magát nagybetűkkel a történelem nagykönyvébe. A vár falai mögött meglátta a napvilágot Báthory István, akit a helyi római katolikus templomban kereszteltek meg. A fejedelem kiváló volt a tudományok terén, iskolákat alapított, és neki köszönhető a kolozsvári és vilniuszi egyetem alapjainak letétele. Arra szólította fel a jelenlévőket, hogy vigyék tovább Báthory István nevét, a hagyományt, hiszen nem szabad, hogy a múlt feledésbe merüljön.
Taroltak a hagyományőrző csapatok
A háromnapos fesztivál legnépszerűbb programja, mint minden évben, ezúttal is a hagyományőrzők várostroma, fegyver- és lovasbemutatója volt. A nagy „harcok” ellenére, a bemutatók után tökéletes volt az összhang a magyar és a török had között. Dr. Pintér Gábor, a Kapuvári Hajdúk és Gartai Muskétások képviselője elmondta, ezúttal több csapat delegációja alkotta a magyar közösséget, csapatot, hiszen Sárvárról, Kőszegről, Várpalotáról, Budapest környékéről és Kapuvárról is érkeztek. Mindannyian a rendezvény színfoltjai voltak. A csapatok bemutatták a korhű viseletet, ruházatot, megmutatták a fegyvereket, sőt a sisakot és a ruhát is fölpróbálhatták, vagy akár beöltözhettek egy fénykép erejéig.
„Azt gondolom, hogy néha „színészet” a munkánk, de valójában hagyományt közvetítünk, a hagyományt őrizzük, mint a néptáncosok vagy a huszárok. Itt át lehet hidalni korokat, és egy fesztiválnak ez az egyik fő mondanivalója. Amint a helyi polgármester is elmondta, nagyon fontos, hogy ezt a hagyományt nemzetiségektől függetlenül tovább vigyük. Összefogva, románok, magyarok, litvánok, lengyelek, vagy akár más nemzetekkel, egy nagyon jó, békés rendezvényt lehet összehozni, ahol mindenki megtalálja a magának megfelelő programot, kultúrát, gasztronómiai élvezeteket” – mesélte dr. Pintér Gábor.
Az idei Báthory Fest a multikulturalizmusról szólt. Szilágysomlyón három nemzet – lengyel, magyar, román – találkozott, ünnepelt, a vendégek mellett a testvérvárosok képviselői és a hagyományőrző csapatok is eljöttek – mondta Szabó Ernő városgazda, szervező. Az európai uniós pályázat révén az idei fesztivál gazdagabb volt, több hagyományőrző csapatot és fellépőt hívtak meg. Ennek, s talán a kedvező időjárásnak köszönhető a siker, a nagyszámú látogató. „Elmondhatjuk, hogy évről évre nőttünk, aminek nagyon örvendünk. Jövőre megpróbáljuk még magasabbra tenni a lécet, hogy még több embert ide vonzzunk, ide csábítsunk, a Magura lábánál lévő kisvárosunkba” – mondta Szabó Ernő.