Thu. Nov 21st, 2024

Seres Dénes: Támogatjuk az ukrán gabona miatt kárt szenvedett hazai termelőket

Részleges megoldás született az ukrán gabonaimport kérdésére. A héten a román mezőgazdasági minisztert azzal a váddal illették, hogy nem védi a román agráriumot, nem akadályozza meg a szomszédos országból érkező gabona behozatalát.

Seres Dénes RMDSZ-es parlamenti képviselő elmondta, az európai unió tekintettel az afrikai országokban lévő gabonaigényre, megengedte az ukrán mezőgazdasági termékek bejövetelét az európai unió területére. A legfontosabb indok: a háború miatt nem szenvedhetnek más országok, hiszen a gabonahiány éhínséghez vezet.

Kezdetben a döntést az európai országok nyitottan fogadták.

„Az idő során kiderült, hogy az ukrán mezőgazdasági termények nem csak a szánt országokba kerültek, hanem az Ukrajnával határos országokba is, mert az árak kedvezőek voltak a kereskedőknek. Ennek következtében a román termelők gabonái raktáron maradtak. Nagy volt a gazdák felháborodása, hiszen gazdaságilag a csőd szélére kerültek, ugyanis a gabonaár a számított ár alá került, a tavaly 1,80 lejbe vették meg kilóját, most az import gabona miatt 80 bani” – mondta a képviselő.

A gazdák terményei egyrészt raktáron marad, másrészt lehetetlenné vált az új mezőgazdasági év, a tavaszi kampány elkezdése. A kérdés kényes volt, mert az unió vezetősége úgy értékelte, hogy a kereskedelem, az import, kimondottan az unió hatásköre, de nem mérlegeltek azzal, hogy néhány országban károsítják a mezőgazdasági termelőket, mert nem csak Romániában, hanem Magyarországon, Lengyelországon, Bulgáriában, Szlovákiában, Csehországban is hasonló volt a helyzet. Egynéhány ország, mint Magyarország, Lengyelország és Szlovákia egyelőre megtiltotta az ukrán gabona értékesítését az ország területén, csak a tranzit szállítást engedték meg, ezáltal a román mezőgazdasági minisztérium is egy mihamarabbi intézkedésre kényszerült.

Seres Dénes parlamenti képviselő kiemelte, a kormány húszmillió eurót fordít a beáramló ukrán gabona miatt kárt szenvedett termelők támogatására, ebből 10 millió eurót az Európai Bizottság biztosít, ugyanannyit pedig a mezőgazdasági minisztérium költségvetéséből különítenek el. Azok a gazdák igényelhetik ezt a segítséget, akiknek 2023. február 1-jén még raktáron volt a tavaly learatott saját termés. A gazdák a Megyei Mezőgazdasági és Intervenciós Ügynökség (APIA) kirendeltségeinél nyújthatják be az igénylést a határozat hatályba lépésétől számított 15 napon belül. A gazdáknak járó támogatás mértékét az APIA számolja ki a learatott és raktározott búza mennyiségének függvényében. A támogatást szeptember 30-ig kapják meg.

A miniszterelnök csütörtöki bejelentése alapján a kormány nem függesztette fel az ukrán gabonatermékek importját, hogy fenntartsák az Ukrajnának nyújtott támogatást.

K.M.