A hagyma egyik erdélyi hazájában, Szilágyperecsenben jártunk
Hagymakrízisről beszélnek ország- és világszerte, ezért ellátogattunk az egyik legismertebb erdélyi hagymatermesztő vidékre, Szilágyperecsenbe, ahol helyi őstermelőkkel vitattuk meg a hagymatermesztés gondjait.
Szilágyperecsen főutcáján több termesztő gazda árulja portékáját a ház előtt. Zöldségek, savanyúságok, hagymafonatok sorakoznak az asztalon. Az iskola udvarán 2007-ben felállított nagy hagymaszobor díszeleg, jelezve, hogy jó helyen járunk.
A polgármesteri hivatalban Gál Erzsébet és Farnas Katalin helyi lakosok hivatalos dolgaikat intézik, de örömmel mesélnek mindennapjaikról, a szilágyperecseni hagymáról, ami, mint mondták, a település „brandje”. „Gyermekkoromtól foglalkozom hagymatermesztéssel, mezőgazdasággal. Ebből éltünk, ez volt a jövőnk. Ha szeretettel csinálja az ember, akkor van eredmény, termés” – mondta Katalin néni.
Az elmúlt napokban hideg, esős idő volt, nem tudtak a földeken dolgozni, pedig mint mondja, már el kellene rakni a fokhagymát és a dughagymát. A zöldségmagokat is el kell vetni, hogy mihamarabb legyen termés, mert pótolni kell a tavalyit. „Az elmúlt év termése gyenge volt, a nagy aszály miatt kicsik maradtak a hagymák, mert amikor kellett volna, nem esett az eső. Bár a hagyma nem igényel sok vizet, amikor nő a fej, és amikor elrakódik, ha esőt kap, megfelel neki” – mondja.
Éveken keresztül a zilahi piacon árult, volt egy kibérelt asztala, ott értékesítette a zöldéget. Gyermekeinek is ő adja a hagymát, zöldséget, mert „ez bio termék, és manapság mindenki az egészségére fókuszál”. Harminc árnyi területen termeszt zöldséget, hagymát, krumplit, és mint meséli, bár már elég idősek, hála Istennek, még tud dolgozni. „Nyugdíjasok vagyunk, de szeretünk dolgozni, hogy a családnak legyen friss, egészséges termék.”
A perecseni hagyma titka
A perecseni hagyma nem csípős, különös íze, zamata van. „Kivált finom egy jó fagyos szalonna vagy kolbász mellé, reggelire mindenkinek megfelelő”, állítja Katalin néni. Elmondta, a padláson tárolják, olyan helyen, ahol nem éri a meleg, hogy ne rothadjon és ne csírázzon. Nagy hidegben azonban le kell takarni, hogy ne fagyjon meg.
A szilágyperecseni hagymáról részletesen a https://maszol.ro/belfold/A-hagyma-egyik-erdelyi-hazajaban-Szilagyperecsenben-jartunk oldalon és a Szilágyság hetilapban olvashatnak.