Thu. Nov 21st, 2024

RMDSZ: ezentúl a gyógyászati ásványvíz kitermelési illetéke is a helyi közösségeket szolgálhatja

Újabb kategóriával bővítenénk a felszíni kitermelésből származó illetékeket az önkormányzatok számára: az RMDSZ kormányzati szerepvállalásának eredményeként az ásványvízipari kitermelésből származó bányailleték 80 százaléka a helyi és megyei önkormányzatoknál marad, azonban ez csak az ásványvíz kitermelésére vonatkozott. Most törvénykezdeményezéssel a terápiás célokra használt ásványvíz kitermelése után járó illetékek is az önkormányzatokat illetnék meg, amelyet a helyi közösségek fejlesztésére fordíthatnak.

,,A gyógyászati célú ásványvizek az ásványvízforrásokkal azonos kategóriába tartoznak. Ezeket a gyógyfürdőkben és gyógyászati központokban használják számos betegség megelőzésére, kezelésére vagy enyhítésére. Törvénymódosítást dolgoztunk ki és iktattunk a parlamentben azzal a céllal, hogy a terápiás célra használt ásványvizek is bekerüljenek ebbe a kategóriába, amely értelmében a kitermelés utáni illetéknek a 80 százalékát a helyi közigazgatási egységek kapják. Eszerint a befizetett illeték 35 százaléka a megyei önkormányzatnál maradna, 45 százaléka pedig a helyi önkormányzat kölségvetésébe kerülne és csupán 20 százalékot kellene befizetni az államkasszába. Eddig a terápiás célra használt ásványvizek utáni illeték teljes mértékben az államkasszába került.”

Székelyföldön például Borszék és Kovászna megye ezzel a jogszabállyal kibővítheti saját borvizeinek gazdasági hasznát, amelyet gyógykezelésekre is felhasználnak, ugyanakkor ezeket az összegeket a települések fejlesztésére fordíthatja. Így a helyi önkormányzatok a törvénytervezet értelmében jogosultak lesznek ezekre az összegekre, amelyet a lakosság életszínvonalának növekedését célzó intézkedések finanszírozására, a szükséges közszolgáltatások és infrastrukturális fejlesztésekre fordíthatják. Az RMDSZ célja az, hogy az illetékek helyben maradjanak, amit visszafordíthatunk a közösség javára”.

A törvénytervezetről első házként a szenátus dönt, majd a képviselőházban a bizottsági munkálatok után kerül plénum előtti szavazásra.