Sun. Nov 24th, 2024

Cseke Attila: április elsejétől lehet pályázni a Helyreállítási Alapra, 4.333 épületet újít fel a fejlesztési minisztérium

Április elsejétől indítja a fejlesztési minisztérium a Helyreállítási Alap eddigi legnagyobb költségvetésű pályázati kiírását. 2,82 milliárd euróból tömbházlakásokat és közintézményeket tesznek energiatakarékossá, földrengés- és tűzbiztossá – hívta fel a figyelmet, bukaresti sajtótájékoztatóján, Cseke Attila RMDSZ-es miniszter.

A fejlesztési szaktárca által kezelt és a Helyreállítási Alapból finanszírozott beruházásokra vonatkozó öt pályázati útmutatót a Hivatalos Közlönyben teszi közzé a minisztérium legkésőbb hétfőig, amikor élesíti a szaktárca a digitális felületet is, amelyen keresztül, április 1-jétől, egyszerűen lehet pályázni. 

Cseke Attila rámutatott: 2009 és 2021 között a minisztérium összesen 2.719 tömbházat tett energiatakarékossá, és 28 épületet földrengésbiztossá. „Ehhez képest most négy év alatt 4.333 épületet újítunk fel, csökkentve az energiaszükségletet és a széndioxid-kibocsátást. 4.333 energiatakarékos épület azt jelenti, hogy a Vidraru vízerőmű éves kapacitásának megfelelő energiamennyiséget spórolunk, ez nagyon fontos a megnövekedett árak kontextusában. Ugyanakkor annyival csökkentjük a széndioxid-kibocsátást, mint amennyit 755.000 hektár erdő tud belélegezni” – nyilatkozta Cseke Attila fejlesztési miniszter. 

A Helyreállítási Alapból 2,17 milliárd eurót különített el a fejlesztési minisztérium, de összesen 2,82 milliárdra írhat alá finanszírozási szerződést, így biztosítják azt, hogy minden rendelkezésre álló európai támogatást felhasználnak. Az összegből átlagban 1.733 tömbházlakást és 2.600 közintézményt újíthatnak fel, mondta el a szaktárcavezető, majd hozzátette: az összegből 282 millió euróból átlagosan 130 tömbházat és 325 közintézményt tesznek földrengésbiztossá, és 230 millió eurót szántak az elszegényedés-veszélyes környezetben található lakások energiatakarékossá tételére. 
Cseke Attila hangsúlyozta: sem a lakóktól, sem az önkormányzattól nem kér önrészt a fejlesztési minisztérium, a beruházásokat teljes mértékben a szaktárca finanszírozza. A pályázatok érkezési sorrendje döntő lesz, és az összegek arányosan oszlanak a megyék között azért, hogy az ország minden részében adott legyen a fejlődés lehetősége. „Kevés épületet újítottak fel Romániában az elmúlt időszakban, ezért sok a rossz állapotban lévő épület, és sok a tennivaló ezen területen, ehhez a munkához láttunk most hozzá” – mondta Cseke Attila. 

A pályázatokat a www.mdlpa.ro/investitii/PNRR oldalon fogadja a minisztérium, az önkormányzatok saját, biztonságos felhasználóval és jelszóval jelentkezhetnek be. Ezen a felületen minden önkormányzat a saját maga számára elérhető beruházásokat láthatja csak, és abból válogathat. A minisztérium honlapján a beruházások összköltsége is látható lesz, illetve a már beérkezett pályázatok, az összegek pedig csökkeni fognak a beérkezett finanszírozási kérésekkel arányosan.