Thu. Nov 21st, 2024

Erdélyi magyar hiedelemmonda-katalógus

2018-ban a Kairosz Kiadónál megjelent a 12 kötetes lexikonszerű kézikönyvsorozat, A magyar történeti mondák katalógusa. Ezzel csaknem párhuzamosan, egy több kötetre terjedő sorozat második darabjaként elkészült és megjelent az erdélyi magyar hiedelemmondák tudományos regisztere is. Az Erdélyi magyar hiedelemmonda-katalógus a nemzetközi folklorisztika eddigi legnagyobb szabású monográfiája, amely típus  – és motívumindex formájában, több évtizedes gyűjtésből származó adatbázis alapján, 1995 oldalnyi tudományos szempontok szerint rendszerezett anyagból mutatja be Erdélyország  sok tekintetben egyedülállónak bizonyult hiedelemrendszerét, amely több évszázados múltjának és számos népcsoport együttélésének, népművészeti hagyományaik egymásra hatásának köszönhetően, a legtöbb esetben népköltészeti alkotássá nemesült. Ebbe a gazdag hagyományvilágba nyújt betekintést a neves, és a Szilágyságban jól ismert magyar néprajzkutatónak, Magyar Zoltánnak a munkája. A teljességre konvergáló adatbázis, az Erdélyi Magyar Hiedelemmonda Archívum jelenleg 29 550 folklórszöveget tartalmaz, valamint az ezekből származó mintegy  200 ezer meta adatot.

A katalógus első kötete olyan hagyományos történeteket foglal össze, amelyek az emberi (mulandó) világtól független (-nek gondolt) természetfölötti szereplőkről és jelenségekről szólnak. Ide sorolhatók az embernek ártó hiedelem-lények (kísértet, ördög, lidérc, váltott gyerek, betegségek démona, a sárga ember.) Másik csoportba a segítőkész szellemek kerültek (fehér ember, ősz ember, vadleány, törpe, bányaszellem), majd az óriásokról, tündérekről, elboszorkányosodott tündérekről (szépasszony-hiedelemkör) szóló történetek tartoznak.

A katalógus második kötete egyetlen nagy témacsoportot tárgyal, a természetfölötti nagy tudással és képességekkel bíró emberekről szóló mondákat. Ezen témacsoport a magyar hiedelemrendszer legfőbb sajátossága, nem csak Erdélyben, de a teljes Kárpát-medencében is. Ezekből a mondákból sikerült a legszámosabbat gyűjteni, feldolgozni, mert a nemzetközi összehasonlításban is a leggazdagabb területnek számít. Számos boszorkányokról szóló monda (boszorkányperek emlékeit, tanulságait ezekben fogalmazták meg erdélyi őseink), a tudósról, a nézőről, a betegségeket, rontásokat hatástalanító látónak nevezett táltosok utódairól szóló történetekre utal a második kötet.

A katalógus harmadik kötete egy, az erdélyi hiedelemrendszer szintén specifikus része, azonban nem sorolható az első két kötet ismérvei szerint azokba a műfaji kategóriákba. Ide tartoznak az átváltozásra képes emberek (farkasember, prikulics), mitikus növények, beszélő állatok, vadállatok, mágikus tárgyak, valamint a tiltások, tabuk képzetköre. Itt jelennek meg az ál-hiedelemmondák, és a mai világot, napjaink újfajta hiedelem-világát tükröző történetek.  

A katalógus negyedik kötete az előző három kötet tudományos segédanyaga és elméleti szintézise. A kötet betűrendben jeleníti meg a tárgyszó szövegkörnyezetére utaló motívumindexet, ami rendkívüli módon elősegíti a kötetek anyagának gyors áttekinthetőségét, a keresett motívumok népköltészeti beágyazottságáról és sokszínűségéről, valamint származási helyéről is találunk utalásokat. A motívumindexet az erdélyi hiedelemmondákat a nemzetközi párhuzamokkal egybevető konkordanciajegyzék teszi még teljesebbé, valamint a magyar és nemzetközi hiedelemmonda-katalogizálás történetét bemutató adat-gazdag tanulmány.

Az Erdélyi magyar hiedelemmonda-katalógus egyben egy olyan folklorisztikai kézikönyv, amely számos más tudomány művelőinek is hasznos. Tartalmaz történeti, irodalomtörténeti, művelődéstörténeti és nyelvészeti adatokat egyaránt. Nemzetközi viszonylatban is az eddigi legátfogóbb, legnagyobb szabású hiedelemmonda-rendszerezés, sok tekintetben mintaadó lehet a műfajt tanulmányozó olvasók és szakemberek számára a Kárpát-medencében, sőt, szerte a nagyvilágban is.

Magyar Zoltán: Erdélyi magyar hiedelemmonda-katalógus. Típus- és motívumindex I-IV. Budapest, Kairosz Kiadó, 2021. 1995 oldal: I. A természetfeletti világ. 629 oldal; II. Természetfeletti tudással és képességgel rendelkező emberek. 496 oldal; III. Egyéb mondák és bibliográfia. 394 oldal; IV. Index, konkordancia, tanulmányok. 476 oldal.

Magyar Zoltán írásai alapján,

Gáspár Attila

Zilah, 2021. december 13.