Sat. Nov 23rd, 2024

Szilágysági Kézműves Napok – Iharos Szilágyságban

Szilágysági Kézműves Napok címmel rendezett egyhetes képzést az RMDSZ Krasznai Nőszervezete és a magyarországi Iharos Népművészeti Egyesület, ahol öt képzés közül választhattak az érdeklődők. Az egyesület képzői gyöngyfűzésre, nemezelésre, csipkeverésre, keresztszemes hímzésre és játszóházas tevékenységekre oktatta a legfőképpen pedagógusokból álló csapatot.

Az idén 25 éves Iharos Népművészeti Egyesület először járt Szilágy megyében Katona Ibolya helyi tanácsos meghívására a Nők Összefogása Krasznáért egyesület szervezésében. Állításuk szerint Szilágyság, mint tájegység, nincs teljes mértékben feltárva a néprajzosok előtt, akadnak benne rejtett kincsek, így nagyon örültek, amikor felmerült a két egyesület között a partnerségi lehetőség, hiszen amellett, hogy tudásukat, tapasztalataikat átadhatták az érdeklődőknek, ők maguk is sokat tanultak az itt eltöltött idő során.

Ament Éva, az Iharos Népművészeti Egyesület elnöke játszóházas tevékenységeket oktatott. Elmondása alapján a legtöbb ember, amikor játszóházat hall, úgy gondolja, ez kimerül a körjátékokban és a könnyebb táncokban, pedig ez nem így van. Batikolástól megkezdve a nemezelésen át egészen a koszorúfonásig mindenfélét elsajátítottak a résztvevők, megtapasztalva azt, hogy szinte bármilyen növényt vagy tárgyat fel tudnak használni annak érdekében, hogy kisebbeknek és nagyobbaknak egyaránt valami érdekeset alkothassanak. Eperjesiné Paranai Mónikával a keresztszemes hímzés rejtelmeibe leshettek bele az érdeklődők, hiszen ez a hímzéstechnika az egyik legjellemzőbb a vidékünkre. A hét további részében megismerkedtek még a Kárpát-medence hímző kultúrájával és különböző alapanyagokat is kipróbáltak. Neczné Vajna Zsuzsanna gyöngyfűzővel a különböző technikák elsajátítása mellett a résztvevők elkészíthették a krasznai viselethez tartozó fekete kétsoros kalárist, de a többsoros piros kalárisnak is nekiveselkedtek. György Gizellával a csipkekészítés rejtelmeibe lestek bele a résztvevők, elsőkörben megvizsgálták a helyi jellegzetes mintákat, utána pedig csipkeverésbe kezdtek. Végtelen türelem, nyugalom jellemezte a munkájukat, hiszen ez a mesterség elképesztően nagy odafigyelést igényel. Túri Emesével a nemezelés színes világába csöppentek bele a résztvevők, az egyszerűtől egészen a bonyolult, hosszú órákat igénylő használati tárgyakat is készítettek.
A program hatalmas érdeklődésnek örvendett, előhozta a résztvevők rejtett tehetségeit.

Kabai Krisztina