Tánczos Barna: fokozott odafigyelésre van szükség a romániai erdőtüzek megelőzése és megfékezése érdekében
Fokozott odafigyelést szorgalmaz Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter a romániai erdőtüzek megelőzése érdekében a szaktárca alárendeltségében működő intézmények, valamint az állampolgárok részéről. Az RMDSZ-es miniszter elmondta, az elkövetkező időszak időjárás előrejelzéseit figyelembe véve azt kérte az illetékes hatóságoktól, hogy szigorú intézkedéseket vezessenek be az erdőtüzek megelőzése és a technikai felkészültség érdekében.
„Románia az erdőtüzek által kevésbé veszélyeztetett országok listáján van az Európai Erdőtűz-információs Rendszer (EFFIS) szerint, azonban fokozottan oda kell figyelnünk erre a jelenségre, és készenlétben kell állnunk. Annak ellenére, hogy a mi régiónkban az erdőtüzek nem jelentenek nagy kockázatot, az elmúlt évek eseményei aggodalomra adhatnak okot. Tavaly például 627 erdőtűzről érkezett jelentés, ez jóval nagyobb szám, mint az elmúlt 30 év átlaga. 487 esetben a tüzet a növényzet közelében lévő rétek, legelők, tarlók csapadékmentes napokon való szándékos meggyújtása okozta. Az ilyen tüzek a helyi széllökések következtében ellenőrizhetetlenné válhatnak, a gyújtogatók kilétére pedig a legtöbb esetben nem derül fény. Bár a Romániában lévő 6592 millió hektár erdős terület alig 0,08%-a érintett, ez abszolút számokban 512 hektár, az erdőtüzek száma növekvő tendenciát mutat és egyenesen arányos az éghajlatváltozás hatásaival” – mutatott rá Tánczos Barna.
A környezetvédelmi miniszter hozzátette, a probléma súlyosságát nemcsak az érintett erdős területek kiterjedése mutatja, az erdőtüzek során nagy mennyiségű szén-dioxid kerül a légkörbe, a füstfelhők kedvezőtlenül befolyásolják a levegő minőségét, ami kihat az ott élő közösségek életére. Továbbá ezek a tüzek közül sok Natura 2000-es területen, nemzeti és természetvédelmi parkokban üt ki, ahol teljes ökoszisztémákat tehet tönkre. A tárcavezető kiemelte, az erdőtüzek gazdasági hatása mellett nem elhanyagolható az egészségügyi vetület, a füsttel ugyanis több száz baktérium és gombaféle terjedhet, ami járványok kialakulásához vezethet, így több nemzedékre is hatása lehet.
„Minden terepen dolgozó munkatárstól – a Romsilva és a magánerdészetek alkalmazottaitól, a parkőröktől és az Erdészeti Őrség felügyelőitől – azt kértem, hogy fokozottan figyeljenek oda ebben az időszakban a rétek, legelők, tarlók egyébként törvénytelen égetésére. Ugyanakkor felkérjük a lakosságot is, hogy tanúsítson felelősségteljes magatartást, és kerülje a nyílt láng használatát az erdőkben és azok közelében, valamint jelentse az 112-es segélyhívó számon, ha erdős területen tüzet észlel” – fogalmazott az RMDSZ-es miniszter.