Környezetbarát járművek közbeszerzésével kapcsolatos sürgősségi kormányrendeletet fogadott el a kormány
„Az Európai Unió tagjaként Románia vállalta az ökomobilitásra való áttérést, és ennek a folyamatnak elengedhetetlen része a közlekedés karbonsemlegesítése. A román törvénykezés eddig nem bizonyult elég hatékonynak, ami a környezetbarát járművek – főleg közpénzekből történő – vásárlására való ösztönzést illeti. Éppen ezért új szabályozást fogadtunk el a nem szennyező járművek közbeszerzésével kapcsolatban, amely először tartalmaz konkrét célokat. Fontos lépés ez, amely kiegészti a roncsautóprogram plusz és az elektromos autók töltöőállomásainak létrehozását szorgalmazó kezdeményezéseinket. Ennek a sürgősségi kormányrendeletnek az elfogadásával teljesítjük az Európai Bizottság felé a kötelességünket, és támogatjuk az állampolgárokat abban, hogy tisztább városokban élhessenek” – fejtette ki Tánczos Barna miniszter.
Az elfogadott sürgősségi kormányrendelet beemeli a hazai törvénykezésbe a nem szennyező, energiahatékony járművek népszerűsítését magába foglaló 2019/1161-es Európai Uniós irányelvet. Továbbá meghatározza a környezetbarát járművek fogalmát és konkrét célokat, határidőket szögez le ezeknek a beszerzésére.
Az elfogadott jogszabály szerint:
- könnyű környezetbarát járművek:
– 2025. december 31-ig: minden olyan autó és mikrobusz, amelynek a széndioxid-kibocsátása legtöbb 50g/km és a károsanyag-kibocsátása kisebb, mint 80%;
– 2026. január 1-jétől: kizárólag a zéró emissziós közlekedési eszközök.
- nehéz környezetbarát járművek: minden olyan teherautó és autóbusz, amely hidrogénnel, elektromos energiával, természetes gázokkal (GPL, GNC, LNG), folyékony bioüzemanyaggal vagy szintetikus üzemanyaggal működik.
A sürgősségi kormányrendelet értelmében 2021. augusztus 2-től a közbeszerzések folyamatában a hatóságok és a szerződő felek kötelesek meggyőződni arról, hogy minden közbeszerzési szerződés esetében betartják az előírt környezetbarát járművek arányát.
Első körben, 2025. december 31-ig a könnyű környezetbarát járművek aránya 18,7%, a nehéz környezetbarát járműveké pedig 6% a haszongépjárművek esetében, illetve 24% az utasszállító autóbuszok esetében.
2026. január 1-je és 2030. december 31-e között a könnyű környezetbarát járművek aránya 18,7% marad, azonban a nehéz környezetbarát járműveké 7%-ra növekedik a haszongépjárművek esetében, illetve 33%-ra az utasszállító autóbuszok esetében.
Az előírások minden közbeszerzési szerződésre érvényesek, függetlenül attól, hogy vásárlásról, bérlésről vagy haszonbérbevételről (lízingelésről) van szó. Ugyanakkor a magántőkével rendelkező, közszolgálati tevékenységet folytató társaságokat (tömegközlekedés, iskolabuszok, köztisztasági vállalat üzemeltetése) is érintik.