Együtt, egy helyen élünk, és mindenki magáénak kell érezze Krasznát – beszélgetés Kovács Istvánnal, Kraszna új polgármesterével
„Én tehát úgy futok, mint aki előtt nem bizonytalan a cél, úgy öklözök, mint aki nem a levegőbe vág.” (1 Korintus 9:26) Egy ifjúsági csendesnap alkalmával hallotta ezt az igét még az év elején, akkor fogalmazódott meg benne, hogy indulni szeretne a polgármesteri tisztségért. Kovács István, Kraszna új polgármestere kapott hideget is, meleget is az utóbbi időben, hiszen 13 évig lelkészként munkálkodott a községközpontban, éppen ezért nagy felháborodást keltett a lakosok között a döntése. Ennek ellenére nem hátrált meg, kitartott, és sikeresen, hatalmas fölénnyel zárta az idei helyhatósági választásokat.
Milyen problémák jöttek fel az utcagyűléseken, és hogyan kerülnek ezek megvalósításra?
Általános kérések és problémák merültek fel a gyűléseken, olyanok, amik nagyban befolyásolják Kraszna község fejlődését, de olyanok is szóba jöttek, amik egy-egy utcára, körzetre jellemzőek. Összefoglalva a tizennyolc utcagyűlést, az emberek azt kérik, hogy fejezzük be a közművesítést, tehát ki kell bővíteni a gázhálózatot, illetve van egy-két új utca, ahol a víz- és szennyvízhálózatot kell még bevezetni. A lakosok szeretnék, ha befejeznénk az aszfaltozást – községi szinten több kilométernyi aszfaltra lenne még szükség. A szomorú ebben az, hogy meg kell várni az új pályázatok kiírását, ha ezt meg akarjuk valósítani. Vannak olyan utcák, ahol nincs sánc, ahol pedig van, ott nem végig, és olyan is, aminek nem jó az esése; ezeknek az átalakítására is konkrét elképzelésünk van. A járdákat hiányolják sok helyen, hiszen a központon és egy-két utcán kívül sajnos nincs rendesen kialakítva. Nagy probléma még a parkolóhelyek hiánya, hiszen egyre több az autó, ezzel együtt pedig egyre kevesebb a parkolóhely. Annak idején, amikor a házakat építették, nem gondoltak az emberek arra, hogy 2020-ban nem is egy, hanem sok helyen két-három autó tartozik egy családhoz, ezeket pedig valahova le is kell parkolni. Az úttorlaszt, az utcán hagyott járműveket úgy tudnánk a leginkább elkerülni, ha a sáncokat lefedjük, valamint újra kell gondolni a központ és a tömbház körüli részek parkolóhelyeit is, hátha ezzel még több helyet szabadítanánk fel. A biztonságos közlekedés volt az, ami problémaként merült fel a legtöbb utcában: ha aszfaltos az út, gyorsak az autók, ha köves, akkor pedig a melegebb hónapokban állandóan por van. Gondot okoz még az égetés során keletkezett füst, valamint néhány helyen baj van a kertek közti vízelvezetéssel. …
Kabai Krisztina