Az RMDSZ sarmasági Nőszervezet közösségépítő tevékenysége
Az RMDSZ sarmasági Nőszervezete 2013-ban azzal a céllal jött létre, hogy a Sarmaságon élő tenni akaró nők együtt, hatékonyabban tehessenek a közösségért. Berki Edith vezetésével a nőszervezeti tagok azon munkálkodnak, hogy tevékenységeik által tudatosítsák a közösségben, hogy mennyire fontos egymás, a magyarság támogatása, a hagyományőrzés, szokásaink megtartása és tovább adása a fiatalabb generációnak.
A nőszervezet több karitatív megmozdulást is szervez vagy társszervezőként segédkezik. Az egyik legnagyobb ilyen rendezvény a Mosolygó Karácsonyt! Erre az alkalomra a nőszervezeti tagok kézzel készített, egyedi dísztárgyakkal, karácsonyi csemegékkel készülnek, hagyományosan készült frissen sült fánkkal, forralt borral és forró teával várják a vásárra látogatókat. A karácsonyi vásárból befolyt összeggel a nőszervezet a helyi különleges betegségben szenvedő gyerekeket és a nagyon hátrányos helyzetű családokat segítik. A rendezvény sikeressége talán abban rejlik, hogy a nőszervezeti tagok elszántságukkal felbátorítják a helyi lakosokat, hogy minden évben részt vegyenek a vásáron, ezzel hozzájárulva, ahhoz hogy minél több család életébe egy kis mosolyt, varázst tudjanak csempészni az ünnep közeledtével.
A vásár mellett meg kell említenünk, hogy a szervezet családi napot is szervezett, amely alkalmával a gyerekek nem csak szüleikkel, hanem nagyszüleikkel is részt vehettek a rendezvény alkalmával szervezett programokon. A családi nap nem csak egy szokványos alkalom arra, hogy a családtagok a megszokott módon töltsék együtt idejüket, hanem alternatív programokat kínál annak érdekesebbé tételéhez. A nagyszülők unokáikkal eleveníthetik fel a talán már rég feledésbe merült táncmozdulatokat, dallamokat, amellyel a nosztalgiázás mellett jó alkalom nyílik arra, hogy egy darabkát önmaguk fiatalságából és hagyományainkból is átadhassanak örököseiknek. Mindezek mellett szülők és gyerekek együtt kézműveskedhettek, amely egy újabb alkalom a generációk közötti szakadékok átívelésére.
A saját rendezvények mellett a nőszervezet előszeretettel vesz részt a falunapok szervezésében és annak lebonyolításában, majálisok szervezésében, vagy akár gyereknap szervezésében a Sarmasági 1-es Számú Szakképző Líceum tanítóival egyetemben.
A nőszervezet nagyon jó kapcsolatot ápol a helyi iskola vezetőségével, tanáraival és tanítóival, mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a mögöttük álló rengeteg sikeres rendezvény, ilyen például a Farsang, amelyet a tanítókkal együtt minden évben megszerveznek. A gyermekek elégedett, önfeledt mosolyától talán jobb visszacsatolást nem is lehetne kapni a rendezvény sikerességéről. A helyi iskola mellett természetesen a helyi önkormányzattal is jó kapcsolatot ápol a szervezet, hiszen közösek a célok, egy élő és lélegző közösség megteremtése.
Az RMDSZ sarmasági Nőszervezete nem csak a helyi közösségi életben aktív, tettrekész szervezet, hanem a megyei életben is az, épp ezért minden megyei rendezvényen aktívan részt vesz, mint például a Szilágysági Magyar Napok és a Majális. A nőszervezeti tagok megpróbálnak egy kis „sarmaságit” belecsempészni ezekbe a rendezvényekbe, helyi ízekkel, italokkal (gondolok itt a már hagyományossá vált sarmasági reggelire, amelynek elmaradhatatlan alkotóeleme a helyi szalonna, kolbász, tepertő, házi kenyér, „a vinetta”,a tagok kertjében termett zöldség, a kishegyi, fandikai vagy akár a kecskéshegyi jó bor), vagy akár a hagyományos fánkkal és lángossal.
Fontos megemlítenünk, hogy egy jól működő szervezetnek két fő eleme van: jó vezető és tettrekész tagok. Berki Edith személyében a helyi nőszervezet biztos kezekben van, hiszen jó vezetői képességeivel összetartja kis csapatát. A szervezet tagjai kreativitásukkal, tettrekészségükkel, elszántságukkal kiegészítik vezetőjük elhivatottságát. A tagok között megtalálhatók pedagógusok, vállalkozók, közszférában dolgozók, háztartásbeliek, bolti eladók, stb., ennek a sokszínűségnek köszönhető a rengeteg változatos ötlet, program, amelyekkel egy-egy eseményre készülnek. A nőszervezet munkáját segítik azok az önkéntesek, akik talán nem vesznek részt aktívan a politikai életben, viszont fontosnak tartják a közösségi élet pulzálását.
Az elmúlt hét év tapasztalataiból kiindulva a nőszervezet továbbra is azért fog dolgozni, hogy tenni akarásra biztassák a közösség tagjait, hogy időseink ne az otthon magányában töltsék mindennapjaikat, hanem aktív közösségi életet élhessenek, illetve hogy a gyerekeink „itthon otthon lehessenek” és az otthon melegét ne más országok határain belül keressék.
Székely Anetta