,,Zilah lett a második, s remélem, az állandó otthonom”
Pozitív, jelentős változás következett be Nemes Ervin igazgató életében, amikor hátra hagyva mindent, addigi életét, munkahelyét, barátokat, Székelyföldről Zilahra költözött. Mint mondta, ez lett a második, állandó otthona, itt találta meg feleségét, családot alapított, jelenleg a debreni integrált hulladékgazdálkodási rendszer igazgatója. Néhány éve, édesanyja követte fiát, szintén a megyeközpontba költözött, hogy főállású nagymamaként az unokája mellett legyen.
Székelyföldről a Partiumba, Zilahra
Nemes Ervin Székelykeresztúron született 1984-ben, ott járt iskolába, majd a marosvásárhelyi műszaki egyetem gépészmérnöki szakán folytatta tanulmányait. A sikeres államvizsga után a hulladékfeldolgozással foglalkozó AVE Hargita vállalatnál dolgozott, ahol 2008-tól 2010-ig műszaki manager volt. Ez idő alatt mesteri fokozatot szerzett Vásárhelyen, majd 2010-től 2016-ig a vállalat műszaki igazgatójának nevezték ki. Az ott töltött hét év alatt megtanult mindent, amit tudni kell a hulladékgazdálkodásról: hulladékgyűjtésről, hulladéklerakásról, várostakarításról, hótakarításról, és részt vett a székelyudvarhelyi EU-konform hulladéklerakó építésénél, ami a magyarországi anyavállalat beruházása.
Egy kolozsvári találkozón megismerkedett zilahi feleségével, akivel 2015 elején házasodott össze, majd négy év ingázás következett: hétköznap Székelyföldön dolgozott, hétvégére mindig hazatért Zilahra. 2014-ben a vállalata, az AVE Hargita nyitott egy munkapontot Kolozsváron, megnyert egy árverést, ami következtében a Nokia gyár hulladékát szállították. Akkor kezdődött a Brantner céggel való együttműködése, tőlük bérelték a szállítótartályokat, majd 2015-ben a cég megnyerte a Szilágy megyei hulladéklerakó integrált hulladékgazdálkodási rendszer működtetését, kerestek egy tapasztalt vezetőt, aki elindítaná a projektet, ezért 2015 végén a vezetőség megkereste, megállapodtak, és 2016. január 1-től megkezdte munkáját a Szilágy megyei debreni hulladéklerakónál, ahol egy évig műszaki igazgató, majd 2017-től az integrált hulladékgazdálkodási rendszer igazgatója lett.
,,Édesapám korán meghalt, 2014-ben, így édesanyám egyedül maradt Keresztúron. Miután Zilahra költöztem, és 2016-ban megszületett a lányom, úgy döntött, hogy elad mindent, felszámol addigi életével, és ő is Zilahra költözik. Vett egy házat mellettünk, azóta főállású nagymama a 4 éves unokája mellett. Nekem itt van a családom, mert nincsenek rokonaim, nem volt testvérem, a szüleim is egykék voltak, a nagyszülők meghaltak. Keresztúron a szüleimnek volt egy családi vállalkozása, faanyag kereskedelemmel foglalkoztak, és amikor édesanyám úgy döntött, hogy ide költözik, eladta a vállalatot és az ingatlant. Feleségem zilahi, a Super Clean mosodaláncot üzemelteti, ennek öt pontja van a megyében 18 alkalmazottal. Az itteni beilleszkedés nem volt nehéz, nyelvi akadályokba sem ütköztem, mert az egyetemet román nyelven végeztem, ismertem a szakszavakat és jól kommunikálok” – mondta az igazgató.
A debreni integrált hulladékgazdálkodási rendszernél
Az integrált hulladékgazdálkodási rendszer (SMID) egy 35 millió eurós befektetés, a megyei tanács beruházása EU finanszírozásból. ,,Amikor először ide jöttem és megláttam a kivitelezett projektet, azt mondtam, hogy sok hulladéklerakót láttam, de ennyire fejlett és komplex talán csak egy helyen van még az országban. 2016 óta 50 alkalmazottal annyira jól működik, hogy még külföldön is megállná a helyét. Én a Brantner vállalat integrált hulladékgazdálkodási rendszerénél (servicii ecologice) dolgozom, ami a debreni hulladéklerakó üzemeltetésével foglalkozik. Ehhez három átrakóállomás működtetése is tartozik, ami azt jelenti, hogy Krasznán, Szurdukon és Almásszentmihályon van egy-egy begyűjtőpont, a szemetesautók ezen települések körzetéből oda viszik a szemetet, ott három vagy négy autónyi hulladékot beleürítenek egy nagy préskonténerbe, amit majd Debrenbe szállítanak. A három átrakóállomás működtetése és négy régi lezárt hulladéklerakó – cigányi, szilágysomlyói, somlyócsehi és zsibói – megfigyelése is a debreni központ része. Bár az említett négy régi lezárt hulladéklerakó már nem működik, harminc évig még monitorizálni kell. Mint említettem, a megye összes hulladéka Debrenbe kerül, kivéve a veszélyes hulladékot.
A Brantner vállalathoz tartozik a Brantner Environment KFT is, ami az Instal Ros KFT-vel a hulladék begyűjtésével foglalkozik. Minden hozzánk érkező hulladék válogatva és kezelve van.
Elmondhatom, az országban mindössze csak két ilyen jól működő, jól kivitelezett hulladékgazdálkodási rendszer van, az itteni a megyei tanács munkájának köszönhető, mert egy olyan összetett, komplex lerakót hoztak létre, ami sikeresen üzemel. Ehhez pedig két dolog kellett: jól legyen megépítve és jó legyen a működtetője. Ha nem jó az egyik a kettő közül, a rendszer soha nem fog jól működni” – tette hozzá Nemes Ervin.
Tervek
A munkámat mindig nagy odafigyeléssel és a legjobb tudásom szerint végeztem és fogom végezni. Vallom, Zilah már az otthonom, úgy érzem, befogadott a város, az itteni és a környékbeli emberek. Jól érzem itt magam a családommal, ezért maradni akarok, a munkámat folytatni, mert tapasztalatból mondom, hogy kitartással és sok munkával, néha áldozattal, itt is sok mindent el lehet érni – tette hozzá az igazgató.
Kulcsár Mária
Az interjú az e heti Szilágyságban olvasható.