Június havi tennivalók a kertben
Ha eddig nem tettük volna, akkor most vessünk sarkantyúkát. Virágzáskor díszíti a kertet, ezen kívül javítja a talaj minőségét. Vethető a fák koronája alá vagy a gyümölcstermő bokrok közé, esetleg a komposzthalmokra is. Kiváló csalogató növény, a levéltetvek irányítására. Ha az ágyásokban van sarkantyúka, a levéltetű szívesen fogja választani, így a növényeink egy része biztonságban lesz tőlük.
Szedjük továbbra is a csalánt és készítsünk belőle trágyalét (a csalánt erre a célra virágzás előtt kell vágni), egyébként a már virágzó csalán magjai beérnek, és a rövid erjedési és rothadási folyamatot túlélik. Az erjedési stádiumban levő csalánlevet kártevők (pl. tetvek) és betegségek ellen használjuk fel. A maradékot töltsük fel újra vízzel, és kb. 14 nap múlva trágyaként felhasználhatjuk. Mindenekelőtt a káposztafélékre, a zellerre, az uborkára, a paprikára és a paradicsomra van jó hatással.
Ha nincs csapadék, öntözzünk. A zöldségeken kívül öntözzük meg a bokrokat és a fiatal fákat is. Mindenhol kezdjük el a talajt takarni. A Medárd napi esők beköszöntekor azonban vegyük figyelembe, hogy a vastag mulcsréteg kiváló rejtőzködésre alkalmas hely a meztelen csigáknak. Ha az előrejelzés tartós esőt ígér, csak vékonyan takarjuk a talajt.
A zöldséges sorokat nézzük át, és a még sűrűn maradt részeket ritkítsuk ki. Az első leszedett és üresen maradt sorokat (hónapos retek stb.) gyomtalanítsuk, újra vessük be, a sorközöket takarjuk (lekaszált fűvel). Ha a terület hasznosítását későbbre terveztük, akkor is vessünk bele mustárt, vagy csillagfürtöt, amit később fél ásónyomnyi mélyre az új ültetés vagy vetés előtt beáshatunk.
Korai gyümölcshullás:
a fák és cserjék a felesleges gyümölcseiket általában júniusban ledobják, de ez lehet aszály vagy vírusfertőzés következménye is, például egyes szilvafajtákon. Ellenőrizzük folyamatosan a gyümölcsfákat, folytassuk a gyümölcsritkítást.
A gyümölcstermő növények káliumtúlsúlyos trágyázást igényelnek. A fáknak és cserjéknek két adagban, márciusban és júniusban ajánlatos adni. Szerves trágya kijuttatásakor feltétlenül ügyeljünk arra, hogy az általában hiányzó elemeket (a káliumot és a nyomelemeket) ásványi trágyákkal pótoljuk.
Tápanyaghiány
Június hónapban fokozottan jelentkezik a tápanyaghiány.
A fák alultápláltsága házikertben is előfordul. Tünetei a rövid hajtások, a kisméretű levelek, a gyenge virág- és termésberakódás. A legtöbb tápanyag hiánytünet általában nem a hiányzó, hanem a túlsúlyban lévő tápelemeknek köszönhető, s az egyoldalú műtrágyázás következtében alakul ki. Ez annak a tévhitnek tudható be, hogy sokan összekeverik egymással a teljes körű tápanyagellátás és a szervestrágyázás fogalmát. Sokan azt hiszik, hogy a gyepnek alkalmas műtrágyák vagy a keserűsó a fák tápanyagigényét is kielégíti. Ez azonban tévedés, hiszen ezek közül egyik sem tartalmazza az összes szükséges tápelemet. A gyümölcstermő növényeknek káliumtúlsúlyos, kiegyenlített, minden makro- és mikroelemet tartalmazó tápanyagellátásra van szükségük. A vas vagy a mangán kijuttatása ugyanolyan fontos, mint a káliumé, csakhogy ez utóbbit sokkal nagyobb mennyiségben veszik fel a növények. A növekedés a hiányzó elem következtében leáll, és a többi, túlsúlyban lévő tápelemet a növény már nem tudja hasznosítani. A felesleges tápanyagok azután a talajvízbe mosódnak és szennyezik környezetünket. Sokszor a meszes vagy túl savanyú talajok az okai a hiánytüneteknek, mivel a kedvezőtlen pH-érték akadályozza az egyes elemek felvételét.
gazigazito.hu