Sat. Nov 23rd, 2024

Kerti notesz – Aktuális munkák a kertben –  23. hét

 

Méhekre kifejezetten veszélyes

Ne feledjük, bármilyen növényvédelmi technológiát alkalmazunk, nem az az elsődleges célunk, hogy az élő környezetet elpusztítsuk körülöttünk. A permetszerek alkalmazásakor ne csak a saját céljainkat tartsuk szem előtt, felelősek vagyunk a környezetünket is megóvni.

 

Ahol a jégverés okozott kárt:

ott feltétlen szükséges permetezni. A jégverés után, réz hatóanyagú szerrel (pl.: CUPROXAT FW 0,5 % -os, vagy CHAMPION 50 WP 0,3 % -os, vagy RÉZOXIDKLORID 50 WP 0,4 % -os oldattal) kezeljük le a növényt. De ha szürkepenész elleni szerrel még kiegészítjük, azzal  még jobb hatást lehet elérni! (Pl Topsin Metil 70 WpP 0,12 % -os oldattal) A nagyon megsérült részeket metsszük vissza, és utána történjen a permetezés.
A növényt nem szabad ilyen állapotban műtrágyázni.

– Folytassuk a gyümölcsösben a növényvédelmi munkákat.

–  A gyümölcsök ritkítása az aktuális feladat. Ezzel megóvjuk a fát a túlterheléstől, és természetesen, az sem mellékes, hogy szép, nagy gyümölcsöket terem, vagy aprókat. Az őszibarackkal kezdjük, majd az almát és a körtét válogassuk át. Óvatosan dolgozzunk, ne sértsük meg a fent hagyott gyümölcsöket. A gyümölcsritkítás mellett szóljon az a tény, hogy a túl sok gyümölcs kinevelésével annyira megterheljük a fát, hogy a következő évben alig hoz majd termést. Ha a ritkítás ellenére is a gyümölcs súlyától meghajlanak az ágak, feltétlen támasszuk alá, mert még a gyenge légmozgástól is letörhetnek az ágak. A kajszi egyébként is hajlamos a hasadásra, viszont az alátámasztással megelőzhetjük, hogy az ágak letörjenek.

Ne féljünk a gyümölcsritkítástól, ezzel a termések minőségét javítjuk. A túl sok terméskezdeményt amúgy sem tudja kinevelni a fa. Az almatermésűeknél főleg a gyengébb alanyra oltott fákon ritkítsuk meg a termést, a képződő gyümölcsök egy részét lehetőleg még mogyoró nagyságban távolítsuk el, bár a túlterhelt fák maguktól is megszabadulnak a felesleges termésektől.

– szedjük az érett cseresznyét. A cseresznyét óvatosan, kocsánnyal együtt szedjük, és ne dobáljuk, mert összetörve könnyen romlásnak indul.

–  gyümölcsfák is meghálálják a lombtrágyát, juttassunk ki nekik is Wuxalt, Voldüngert, stb. levéltrágyát.

– A gyümölcsfák törzsén és a tőnél fejlődő hajtásokat azonnal távolítsuk el. A tőből feltörő hajtásoknál a földet szedjük le, és úgy vágjuk le, törjük ki. Ne hagyjuk, hogy megerősödjenek, mert az alany hajtásai törnek elő, melyekkel elnyomhatja a nemes részt.

– A pajzstetvek lárvái júniusban kelnek ki, és a vándorlásuk is ilyenkor kezdődik. A megtámadott növényeket kenőszappanos oldattal kenjük le.

– Az almafákon a lisztharmat jelenlétét ha észleljük, a fertőzött részt vágjuk vissza az egészséges részig, és a levágott hajtásokat semmisítsük meg. Ezzel megakadályozzuk a további fertőzést és megtakarítunk magunknak egy vegyszeres védekezést.

– Ha a hőmérséklet 25oC fölött van, ne használjunk növényvédő szereket, mert egyrészt túl gyorsan elpárolog a kijuttatott permet – anélkül, hogy a hatását ki tudná fejteni – másrészt, perzselést okozhat. Csak estefelé permetezzünk, mikor már csökken a hőmérséklet.

– Ha kevés a csapadék, a termő gyümölcsfák öntözésével csökkenthetjük a túlzott mértékű gyümölcshullást. A gyümölcsfák  a termés egy részét eldobálják, ez egy természetes folyamat, hisz minden gyümölcsöt nem tudnak kinevelni. Szárazság idején azonban a kelleténél több gyümölcsöt hullatnak a vízhiány következtében. Ezért kiadósan öntözzük meg a gyümölcsfákat is. Almatermésű fiatal fák alkalomszerűen 30-40 liter, bogyósok 20-25 liter vizet is igényelnek. (3-4 vödör vagy kanna)

– a szárazság következtében felszaporodnak a takácsatkák. Sok tápnövényű kártevők. Ellenük gilisztaűző varádics főzettel tudunk védekezni.

– Gilisztaűző varádics használata: 500 gramm friss, vagy 50 gramm száraz gilisztaűző varádics 10 liter vízben 24 órán keresztül áztatva, majd 30 percig gyengén főzve. Kihűlés után a főzetet átszűrjük, és permetezzük. Szintén hatásos a levéltetvek illetve a gyümölcsmolyok ellen.

– Kenőszappanos oldat: tetű, pajzstetű ellen 1-3 %-os oldatban. Fekete levéltetvek ellen fél kiló friss rebarbara levelet 3 liter forró vízzel leforrázunk, néhány óráig állni hagyjuk, majd átszűrjük és a feloldott káliszappannal együtt 10 literre hígítva használjuk.

– már most jelöljük meg azokat a szamóca töveket, melyek bőven teremnek. Az augusztusi áttelepítéskor ezekből válogassunk majd. Rendszerint a gyengén termő tövek fejlesztik a legnagyobb számban az indáikat, így könnyen előfordulhat, hogy ezekből szaporítunk magunknak. Így az értékes, jól termő tövek lassan eltűnnek a kertből. Ezért, szedéskor a formára, méretre és ízre legjobb tulajdonságokkal rendelkező termést nevelő töveket egy leszúrt bottal megjelölve, ősszel ők biztos, hogy nem maradnak ki az áttelepítésből.

– folyamatosan szedjük az epret. Nem utóérő, ezért csak az érett gyümölcsöt szedjük. A beteg, szürke rothadásos termést szedjük le, és égessük el. Ne dobjuk át a szomszéd telekre, és ne hagyjuk fent a tövön. Éréskor ne öntözzük esőszerű öntözéssel. A nedves gyümölcsön a gombák könnyen megtelepednek, és órák alatt tönkremehet a termés. Az epret csumával együtt,  a szár rész lecsípésével szedjük, így később kezd romlani.

– továbbra is legfontosabb feladat a talaj kapálása, a gyomok irtása, és az öntözés. Kapálással ugyanazt a hatást érjük el, mint amikor mulcssal takarjuk a talajt, mert  a fellazított talajréteg ugyanúgy megakadályozza a párolgást, a kiszáradást. Ha nincs elegendő anyagunk a talaj takarására, kapálással lazítsuk a felső réteget. Ezzel együtt a gyomtalanítást is elvégezzük. Ajánlott minden nagyobb öntözés vagy esőzés után elvégezni, mikor már kissé megszikkadt a talaj. Így a felső réteg nem kérgesedik be, laza, porhanyós és szellős marad.

– A rovarirtó szereket csak nagyon indokolt esetben használjuk, Vegyük figyelembe, hogy felszívódó vagy kontakt szert használunk. A felszívódó szerek élelmezés eü. ideje sok esetben 2-3 hét is lehet, és ez idő alatt már esetleg be is érnek a gyümölcsök.

 – A ribizlit még károsítja a levélpirosító ribiszke-levéltetvek. Ellenük  felszívódó szereket ne használjunk, mert a hónap közepe felé már érik a ribiszke. Ha nem erős a fertőzés, a levelek lecsipkedésével megoldhatjuk a problémát. A leszedett leveleket semmisítsük meg. Erősebb fertőzés esetén kenőszappanos oldattal kenjük be a levelek fonákát. Ha pár nap múlva még mindig jelen vannak a tetvek, ismételjük meg a kezelést.


Érdemes, az egrest is megritkítani. Ugyan a gyümölcs most még savanyú, mert csak félig érett, de ivólének, kompótnak, mártásnak már elkészíthető. A fent maradt gyümölcsök sokkal nagyobbak lesznek, mint a szomszédé. Az egres és a ribizli is nagyobb szemű gyümölcsöket nevel, ha heti rendszerességgel kapnak 2-3 vödör vizet. Ez a szárazabb időjárású területeken válhat fontossá.

 

Egy kis bogártan:

Különös lények jelennek meg a kertben. Mik ezek, és mit csináljunk velük? Egyáltalán lehet ellenük védekezni? Mivel kezeljük a növényeket?

Ezek az “undorító teremtmények” nem más, mint a katica bábja és a lárvája. Szóval, ne lőjünk öngólt, és ne pusztítsuk őket, csak azért, mert nem ismerjük. Igen, a báb hasonlít a krumplibogár lárvája, de nézzük csak meg alaposan. A katica bábja mozdulatlanul tapad a levelekre, és nincsenek  lábai. Hamarosan megtörténik az átalakulás, és kibújnak a kifejlett bogarak.

A krumplibogár lárvájának viszont van lába, mozog, és rágcsálja a leveleket.


Krumplibogár/burgonyabogár lárva

Katica báb
 

Az amerikai fehér szövőlepke:

Szövőlepke

Hernyó

A hernyók kelése ebben az időszakban kezdődik. Ellenőrizzük a gyümölcs- és díszfákat, cserjéinket. Ha hernyófészket találunk, vágjuk le és semmisítsük meg őket. Nagyobb fertőzés esetén már vegyszeres védekezésre van szükség.

gazigazito.hu