Fri. Nov 22nd, 2024

Tápanyaghiány esetén

Ha a növény elszíneződött, sárgul, lassan és satnyán nő, a tápanyaghiány lehet az oka. A növekedésben fontos szerepet játszik a  nitrogén, a foszfor, kálium, stb.

 

Tápanyag

Hatása

Hiánytünetek

Forrás
Nitrogén A fejlődés valamennyi szakaszában szükséges A levelek sárgulnak, a növények satnyulnak. Vérliszt, komposztált baromfitrágya, vetésforgóban pillangósok utáni ültetés, juh és kecsketrágya, csalántrágyalé. A túladagolás perzselést okozhat, erőteljes növekedést, túl sok levélképződést, virágzás elmaradását, ellenálló képesség csökkenését okozhatja. (vérlisztet horgászboltokban lehet kapni, csontlisztet kisállatboltokban)
Foszfor Erősíti szárakat, erősíti, ellenállóvá teszi a növényt a betegséges és kártevőkkel szemben, serkenti a virág és gyümölcsképződést. A növény vöröses vagy lilás-barnás levélszíneződése, rossz gyökérfejlődés, csekély terméshozam. A túladagolás következtében azonban a vasat, rezet nem képes felvenni a növény, növekedési rendellenesség lép fel. Csontliszt,háziszárnyasok trágyája
Kálium A szövetek tartósságát biztosítja, a gyökér és gumóképződést serkenti. Anyagcsere, cukor és keményítőképzés, fotoszintézisnél van nagy szerepe. Hozzájárul a hideg tűrés erősítéséhez. Az alsó levelek foltos, tarka vagy fodros, fejletlen gyökerek, gyenge szárszövet. A levelek szélükön barnulnak, végül elszáradnak. Túladagolásával növekedési zavar lép fel. Fahamu, baromfi- marha- és disznótrágya
Magnézium Klorofil képződés, foszfor oldódás a talajban Levélerek mentén világosabb foltok jelennek meg. Kálisó

 – Ellenőrizzük a rózsáinkat.

Számtalan betegséget tudunk hárítani, ha időben védekezünk ellenük. Ha réztartalmú szerrel permetezzük a gyümölcsfákat, a rózsákat se hagyjuk ki. A kitörő vadhajtásokat tőből távolítsuk el, amint észrevesszük őket. A talajfelszín alól bújnak ki, ezért a talajt  szedjük fel, és vágjuk vissza.

hajtáscsúcsokon összesodródott leveleket:

a levélsodró moly okozza. Szedjük szét, a benne lévő hernyót tapossuk el. Ha ettől undorodunk, vágjuk le a leveleket és így tapossuk el. Ha a levelek hosszirányban pöndörödöttek, akkor levélsodró rózsadarázs garázdálkodik. A pöndörödött leveleket vágjuk le, tapossuk szét a benne lévő hernyókat.

Az elszáradó fás hajtások, hajtáscsúcsokat:

a levéldarázs lárvák belűről rágcsálják. A hajtások amint száradni kezdenek, vágjuk le, égessük el.

– Ha száraz az idő, locsoljuk meg a fűszerkert növényeit is. Igaz, hogy a legtöbb fűszernövény szárazságtűrő, de a hajtásnövekedéshez nekik is szükségük van nedvességre.

– Nyírjuk a füvet rendszeresen, a kaszálékot ne dobjuk ki, használjuk talajtakarásra a konyhakertben illetve a virágok között.

 

– Folyamatosan figyeljük a kerti madarak fészkelőhelyeit, hogy a költést semmi ne zavarja. Leginkább a macskák jelentenek veszélyt, melyeket mindenképp távol kell tartani a a fészektől. Költés alatt ne nyitogassuk az odúkat,  és nem szabad megfogni a tojásokat sem.

– A madáritatókat is rendszeresen töltsük fel vízzel. A dézsák, hordók, víztartályokba a víz felszínére tegyünk deszkát, hogy a madarak le tudjanak szállni, inni.

– Nyári beültetésre készítsünk konténertHa nincs megfelelő méretű dézsánk, fagyálló kaspónk, akkor  mi magunk is elkészíthetünk egyedi rusztikus felületű konténert, kevés anyagi ráfordítással. Elkészítési ideje 2 óra, száradási idő 3 hét.

– Készítsünk csobogót:

Erkélyre, teraszra ideális ez a kisméretű csobogó, de akár a kerti tó mellé kihelyezve is nagyszerű látványt nyújt. A szépsége az egyszerűségében van, a terrakotta korsó és tál, a mosott gömbölyű kavicsok, a köré helyezett színes növények tökéletes összhangot teremtenek. Elkészítése rendkívül egyszerű, nehézséget csak a lukas oldalú korsó jelenti, vagyis annak a beszerzése.

Szaporítás:

-Az előzőleg kiválogatott egyéves vesszőkből megkezdhetjük a klematisz dugványozását.

– A kökörcsin magok is beértek, érintésre szóródnak. Gyűjtsük össze őket, és vethetjük.

Dugványozhatjuk az aranyvesszőt, Forsythia.

– szedjünk dugványokat a muskátlikról, fuksziákról.

Metszés

– metsszük meg az elvirágzott orgonát és a kora tavasszal virágzó bokrainkat, sövényeket. A formára nyírt buxus/puszpáng metszését is végezzük el. Nevelhetjük formára és magas törzsre is őket.

Fenyők: Nem igazán terjedt el nálunk, hogy a fenyőket kihajtáskor visszacsípjük, visszatörjük. Pedig ezáltal sokkal tömöttebb szerkezetűre nevelhetjük ki. Ez különösen érvényes a hosszú tűs fenyőkre, melyek egyébként nyurga, ritkás ágú fákká fejlődnek. Ha igazán szép, formás és tömött fácskákat szeretnénk, akkor a gyertyákat a hosszú tűs fajtáknál kézzel, a rövid tűs fajtáknál ollóval törjük/vágjuk vissza felére, harmadára.

gazigazito.hu