Fri. Nov 22nd, 2024

Ellenőrizzük a rózsáinkat

Szomorúan állapítjuk meg, hogy töméntelen mennyiségben elszaporodtak a levéltetvek, a rózsák levelén fekete pöttyök vannak, és lisztharmatos nem csak a rózsa, de más díszkerti növény is, például a lángvirág.

Védekeznünk kell, elő a permetezővel.

 

 

 

Fekete foltok a leveleken: Diplokarponos levélfotosság

A rózsa levelein foltosságot okozó betegségek közül a diplokarponos levélfoltosság az elterjedtebb.
A foltok feketés színűek, csipkézettek vagy  elmosódott szélűek, különböző méretűek, gyakran az erek mentén fejlődnek ki, és a foltok összefolyhatnak.
A fertőzött levelek elsárgulnak, lehullnak, a tő elveszti leveleinek jelentős részét.
A kórokozó gomba a lehullott levelekben tartja fenn magát, onnan fertőzi vissza a rózsa leveleit, és a lehullott levelekkel telel át.
Ezért a lehullott, foltos leveleket folyamatosan el kell távolítani.
Ez a levélfolt-betegség esős időben szokott elterjedni, és fellépése tavasztól az őszi lombhullásig lehetséges. Ilyenkor szükséges a lomb permetezése foltbetegségek elleni gombaölő szerekkel, például: réztartalmú szerek, pl: Astra Rézoxiklorid, Bordói lé Neo SC, Cuproxat FW, Copac Flow, Nordox 75WG, Vegesol R.

Púderszerű bevonat: Rózsalisztharmat

A rózsa hajtásait, leveleit, virágait egyaránt megtámadja a rózsalisztharmat gomba  A fertőzött növényi részeken finom, fehéres bevonat fejlődik, a levéllemez és a sziromlevél hullámossá válik, majd a fehér bevonat alatt a növényi szövet barnán elhal.

A kórokozó a rügyekben telel, a fertőzött rügyekből kifejlődő hajtás minden levele, a hajtásvégi bimbó is lisztharmattal fertőzött, deformált lesz. Ezekről a fertőzött levelekről terjednek a leváló gombakonídiumok a szél segítségével, és őszig folyamatosan fertőzik a növényt. A gomba ellen a rügypattanástól az őszi lombhullásig rendszeresen kell védekezni. Tavasszal alacsony hőmérsékletnél a Karathan, a Fundazol, a Benazol, a vegetációs időszak további részében pedig az elemi kén hatóanyagú valamennyi gombaölő szer, valamint az Amistar, Discus, Systhan, Topas gombaölő szerek is hatékonyak.

 

Biológia védekezés:

  1. A tehéntej is rendelkezik fungicid tulajdonságokkal. Vegyünk félzsíros tejet 1-6 arányban esővízzel. (1 liter tej – 6 liter víz az arány). Permetezzük száraz időben (nem fúj a szél, nem esik az eső)
  2. 1 teáskanál szódabikarbóna (hidrogén-karbonát) 1 liter meleg vízzel keverve, nedvesítésnek 1 evőkanál növényi olaj. Heti egy alkalommal permetezzük a növényeket. A hígításra figyeljünk, különben megégeti a leveleket.

 

Levéltetűk a rózsán:

A szabadföldi rózsa legjelentősebb kártevője a nagy rózsa-levéltetű.  Mint minden levéltetű, ez is a fiatal, hajtásvégi részeket szívogatja: a zsenge levelek deformálódnak, elsárgulnak, majd lehullnak. A nagy rózsalevéltetű tojás alakban a vesszőkön telel, az abból kifejlődő első nemzedék már márciusban megjelenik.
Sok kertész nyúl a vegyi szerekhez, amint látnak egy levéltetűt a rózsán. Húzzunk a kezünkre egy kesztyűt, és egyszerűen dörzsöljük le őket. Ha nagyobb a fertőzés, szappanos víz kispriccelésével, vagy erősebb vízsugárral lemosva tudunk megszabadulni tőlük. Ha visszatérnek a levéltetvek, ismételjük meg a kezelést.

Számtalan biológiai megoldást lehet alkalmazni a levéltetvek távol tartására, elűzésére, elpusztítására. Használhatjuk az egy éjszakán át áztatott csalán levét, fokhagyma főzetetkáliszappanos permetezést is, de azt vegyük figyelembe, hogy ezek nem végleges megoldások. Rendszeresen szükséges az ellenőrzés, mert ezek a kis fickók alig várják, hogy ismét szipókázhassák növényeink nedveit.

Ha van katicalágybogárpoloskaszöcskefülbemászó és fátyolka a kertünkben, akkor vigyázzunk rájuk, hasznos segítőink. Indokolatlanul ne használjunk rovarölő szereket a távoltartásukra.

gazigazito.hu