Thu. Nov 21st, 2024

Aktuális munkák a kertben –  19. hét

– A gyümölcsfák zöldmetszése lassan aktuálissá válik. A gyönge, fiatal hajtások még most könnyen kitörhetőek, a seb is gyorsabban beforr. Az erősebb hajtásokat metszőollóval távolítsuk el.

– Ahol nem esett elegendő eső, ott a szamócát locsolni kell. Az érés előtt lévő bogyók meghálálják az öntözést. A talaját tartsuk gyommentesen, sekélyen kapáljuk. A szürkerothadás, botritisz akkor fertőz, ha párás, meleg az idő.  A betegség megelőzésére tegyünk a tövek köré szalmát, hogy a sáros felfröccsenést, a gyümölcsök sárban való fekvését megakadályozzuk. Ha nincs szalmánk, akár a fű kaszálék is jó, ha előtte egy pár napig szárítottuk. A levéltetű is károsítja az epret. A levéltetű azon kívül, hogy gyengíti a növényt, vírusok terjesztője is lehet.  Az érő gyümölcsöt a rigók is nagyon kedvelik. Madárvédő hálóval tudunk védekezni. Bár még nem érik az eper, de a védőháló beszerzését beütemezhetjük.

– Védjük mogyoróbokrainkat a mogyoróormányos kártételétől. A mogyoróba lukat rág a nőstény, és belehelyezi a tojását. A kikelő kukac a mogyoróbéllel táplálkozik, később mintegy 2mm-es lukat rágva távozik, és a földbe bábozódik. A termés 50-60%-át is tönkre teheti.

 

Növényvédelem a konyhakertben

– Ha a zöldborsó elérte a 10-15 cm-es magasságot, levágott ágakat, botokat szúrjunk le mellé, amire aztán fel tud kapaszkodni. A borsó kacsaival kapaszkodó kúszó növény, és ha támasztékot biztosítunk neki, akár 1 méter magasra is felkúszik – fajtától függően ennél magasabbra is. Ez a későbbiekben a mi munkánkat könnyíti meg. A szél nem dönti el a szárat, esőben nem a sáros földön fekszik a növény, könnyebben száradnak a levelek, és szedéskor is egyszerűbbé válik a dolgunk.

– Töltsük fel a borsó tövét földdel, ez szintén megtámasztja, így nem tud eldőlni az erősebb szélben.

– A konyhakertben a legfontosabb munkálatok, a talaj lazítása és gyomtalanítása. A levágott fű kaszáléka remek talajtakaró, és növeli a talaj szerves anyag tartalmát. Mindezek mellett, egy lassú lebomlású nitrogén forrás is. Vékony rétegben terítsük el a zöldségágyásokban a pár napig fonnyasztott füvet.

– Szedjük folyamatosan a hónapos retket, mert hamar pudvásodik. A póréhagyma töveit töltögessük fel.

– A paprika talaját is előkészíthetjük. Dolgozzunk be a talajba érett trágyát, ha nincs, akkor komposztot.

– Nyári termesztésre vethetjük szabad földbe:

karalábét  és a bimbóskelt, valamint a késői termesztésű káposztákat. A megnyúlt szárú palántákat érdemes egy kicsit mélyebbre ültetni.  A káposztafélék káposztalepke elleni védelmére palántázzunk közé zellert. A zeller illatát nem szeretik, így elkerülik, a kikelő hernyók nem károsítják növényeinket.

– Vethetjük még a babot, csemegekukoricát, céklát és a kaprot. – Akinek gondot okoz a kapor szabad földben történő termesztése, vetheti cserépbe, konténerbe is.  Kiültetés előtt ugyanúgy szoktassuk a külső környezethez, mint a többi palántákat.

– Ha a sárgarépa túl sűrűre kelt ki, feltétlenül egyeljük. A ritkítást folyamatosan végezzük, így a második – harmadik egyeléskor már fogyaszthatjuk a saját magunk termelte répát.

– Vethetjük a földimogyorót is.

Ültetés előtt érdemes beáztatni, hogy hamarabb és jobban csírázzon. Virágzáskor a tövét a burgonyához hasonlóan fel kell töltögetni.

– Ha a burgonya hajtásai elérték a 20-25 cm-t, ismét töltsük fel a töveket. A burgonya gyorsan nő a meleg és a nedvesség hatására.

– A vakond nem tartozik a kártevők közé, azonban mégis sok kellemetlenséget tud okozni. Próbáljuk meg elűzni őket, de ne pusztítsuk, egyrészt, mert védett állat, másrészt, mert rengeteg hasznot hoz. Rengeteg cserebogár pajort elpusztít, melyekből az idei nemzedék már kikelt. A kikelt bogarak tarolják a fák leveleit. Ha pocok garázdálkodik, tegyünk meg mindent, hogy megszabaduljunk tőle, gázpatronnal vagy csapdával.

– A rebarbara májusban bőséges öntözést kíván.

Szedéskor mindig csak annyi levelet szedjünk le, hogy a növény tudjon regenerálódni. A megjelenő virágnyelet tőből törjük ki. Elkészíthetjük az idei év első csemegéjét, a rebarbara kompótot. A rebarbara száráról lehúzzuk a bőrt, feldaraboljuk 1-2 cm-es darabokra. Ízlés szerinti kompót levet készítünk (cukor, szegfűszeg, vanília, fahéj hozzáadásával) annyi vízből, hogy ellepje a rebarbarát. Amikor forr bele tesszük a rebarbarát. Két perces forralás után lefedve hagyjuk kihűlni és már tálalható is.

– A konyhakerti növényeink nem látható okokból hervadnak, fonnyadnak, vizsgáljuk meg, hogy mi okozza. Legtöbbször drótféreg rágcsálja a gyökérzetet. Gyökérrel és a környező földdel együtt emeljük ki a  növényt, és semmisítsük meg a kártevőket.

– Az uborkának jót tesz a bőséges trágyázás. Ha nincs trágyánk, komposzttal javíthatjuk a talajt. A beásott szerves anyag elősegíti a talaj jobb szellőzését, gyorsabb felmelegedését, serkenti az uborka növekedését.

– Az előnevelt gumós köményt a hét vége felé kiültethetjük az ágyásokba.A borsó, az uborka és a fejes saláta a legjobb társnövény számára. Ne ültessük azonban kapor és paradicsom mellé.

– neveljük elő a borsó helyére ültethető céklát, kelkáposztát és kelbimbót. Ezeket a zöldségeket már szabadágyban nevelhetjük, és amint a borsósorok felszabadulnak, palántázhatjuk is őket a helyükre.

– Megjelentek a csigák is.

Készítsünk fokhagyma főzetet a távol tartásukra, tegyünk ki csapdákat, szedjük össze őket kézzel, ösztönözzük a hasznos segítőket, mint a varangy, a sünfutrinka, hogy kertünkbe megtelepedjenek. A kávé szintén elrettentő hatású a csigáknak. A zaccot ne dobjuk ki, szórjuk vékonyan a növények köré.

– Fektessünk le kissé süllyesztve agyag cserepeket a veteményes és a virágos kert kevésbé használt részein, ahol a varangy remek búvóhelyre talál kertünkben. Nagy pusztító a meztelencsigák körében, biztosítsunk neki kényelmes, árnyékos helyet, hogy jól érezze magát kertünkben.

– Az elvirágzott évelőket most átültethetjük, vagy osszuk szét a töveket.

– Az elvirágzott díszcserjéket ne hagyjuk magukra.

A babarózsa vagy szilvarózsa Prunus triloba különösen érzékeny a moníliára. A fertőzött növényt permetezzük a gyümölcsfáknál ismertetett gombaölő szerrel, a  cserjét vágjuk vissza,  a levágott ágakat semmisítsük meg. Vágjuk vissza az elvirágzott kerriát (boglárkacserje, Kerria japonica), Forsythia aranyfát, díszribiszkét Ribes sanguineum, japánbirset Chaenomeles.

– Az elvirágzott Forsythia – aranyvessző szaporításának is eljött az ideje. Akár a visszavágott, elvirágzott hajtásokat, akár az új, virág nélküli hajtásokat dugványozhatjuk.

– Az elvirágzott orgonát is vágjuk vissza, hogy jövőre ismét tudjon virágozni.

– A kiültetett nyári hagymás és gumós növényeinknek, adjunk trágyát. Lehetőleg komplex hatású műtrágyát válasszunk.

– Napsütéses napokon ügyeljünk arra, hogy az összes frissen ültetett növény elegendő vizet kapjon. Ez különösen fontos, ha szárazabb időszakot ígér a meteorológia. Ültetés után a nem megfelelően öntözött növények visszamaradnak a növekedésben, sőt, el is pusztulhatnak. A talaj nedvességének megtartására takarjuk mulccsal.

– ellenőrizzük a klematisz hajtásokat. Keressünk egyéves, vagyis tavalyi vesszőket, melyekből a hónap második felében dugványokat válogatunk. Ezeket a hajtásokat jelöljük meg, hogy figyelemmel tudjuk őket kísérni. Amint a félfás állapotot elérik, máris alkalmasak a dugványozásra. A most virágzó Clematis Montana elvirágzás után lesz alkalmas dugványozásra.

–  Ha a bazsarózsa bimbói nem fejlődnek tovább, akkor botritisz támadta meg a növényt. Az összes fertőzött bimbót és növényi részt vissza kell vágnunk, és megsemmisítenünk, hogy megállítsuk a fertőzést. Meleg, párás időben fertőz ez a betegség.

– Kötözzük az új telepítésű lilaakác, klematisz és kúszó loncok hajtásait. A magas növésű évelőket karózzuk, hogy a szél ne tudja megdönteni.

– Az elvirágzott sziklakerti évelőket vágjuk vissza. Pázsitviola, ikravirág, stb. A visszavágás hatására sűrűbb, tömöttebb bokrot fog növeszteni, mellyel a következő év tavaszán fog megörvendeztetni bennünket. (És rendezettebb is lesz a virágágyás)

– A visszaszáradt levelű hagymásokat átültethetjük új helyükre. Ha a hagymatest tudott tápanyagot raktározni (mert bőségesen kapott a vegetációs idő alatt szerves vagy műtrágyát) nyugodtan kiszedhetjük a földből és szétosztva új helyére telepíthetjük. Helyükre egynyáriakat, évelőket ültethetünk.

– szétoszthatjuk a túlzsúfolt kankalin töveket is. A tőosztás a legegyszerűbb szaporítási mód, minimális szabály betartásával új növényekhez juthatunk. Amire figyelni kell, az időszak és a legkisebb kár okozása. A legtöbb növényt oszthatjuk ősszel is, de van egy pár, melyet csak tavasszal. Egyszerűen, csak arról van szó, hogy nem tud télig begyökeresedni.

 

Tápanyaghiány:

Ha a növény elszíneződött, sárgul, lassan és satnyán nő, a tápanyaghiány lehet az oka. A növekedésben fontos szerepet játszik a  nitrogén, a foszfor, kálium, stb.


Tápanyag

Hatása

Hiánytünetek

Forrás
Nitrogén A fejlődés valamennyi szakaszában szükséges A levelek sárgulnak, a növények satnyulnak. Vérliszt, komposztált baromfitrágya, vetésforgóban pillangósok utáni ültetés, juh és kecsketrágya, csalántrágyalé. A túladagolás perzselést okozhat, erőteljes növekedést, túl sok levélképződést, virágzás elmaradását, ellenálló képesség csökkenését okozhatja. (vérlisztet horgászboltokban lehet kapni, csontlisztet kisállatboltokban)
Foszfor Erősíti szárakat, erősíti, ellenállóvá teszi a növényt a betegséges és kártevőkkel szemben, serkenti a virág és gyümölcsképződést. A növény vöröses vagy lilás-barnás levélszíneződése, rossz gyökérfejlődés, csekély terméshozam. A túladagolás következtében azonban a vasat, rezet nem képes felvenni a növény, növekedési rendellenesség lép fel. Csontliszt,háziszárnyasok trágyája
Kálium A szövetek tartósságát biztosítja, a gyökér és gumóképződést serkenti. Anyagcsere, cukor és keményítőképzés, fotoszintézisnél van nagy szerepe. Hozzájárul a hideg tűrés erősítéséhez. Az alsó levelek foltos, tarka vagy fodros, fejletlen gyökerek, gyenge szárszövet. A levelek szélükön barnulnak, végül elszáradnak. Túladagolásával növekedési zavar lép fel. Fahamu, baromfi- marha- és disznótrágya
Magnézium Klorofil képződés, foszfor oldódás a talajban Levélerek mentén világosabb foltok jelennek meg. Kálisó

 Ellenőrizzük a rózsáinkat.

Számtalan betegséget tudunk hárítani, ha időben védekezünk ellenük. Ha réztartalmú szerrel permetezzük a gyümölcsfákat, a rózsákat se hagyjuk ki. A kitörő vadhajtásokat tőből távolítsuk el, amint észrevesszük őket. A talajfelszín alól bújnak ki, ezért a talajt  szedjük fel, és vágjuk vissza.

hajtáscsúcsokon összesodródott leveleket: a levélsodró moly okozza. Szedjük szét, a benne lévő hernyót tapossuk el. Ha ettől undorodunk, vágjuk le a leveleket és így tapossuk el. Ha a levelek hosszirányban pöndörödöttek, akkor levélsodró rózsadarázs garázdálkodik. A pöndörödött leveleket vágjuk le, tapossuk szét a benne lévő hernyókat.

 

Az elszáradó fás hajtások, hajtáscsúcsokat:

a levéldarázs lárvák belűről rágcsálják. A hajtások amint száradni kezdenek, vágjuk le, égessük el.

– Ha száraz az idő, locsoljuk meg a fűszerkert növényeit is. Igaz, hogy a legtöbb fűszernövény szárazságtűrő, de a hajtásnövekedéshez nekik is szükségük van nedvességre.

– Folyamatosan figyeljük a kerti madarak fészkelőhelyeit, hogy a költést semmi ne zavarja. Leginkább a macskák jelentenek veszélyt, melyeket mindenképp távol kell tartani a a fészektől. Költés alatt ne nyitogassuk az odúkat,  és nem szabad megfogni a tojásokat sem.

– A madáritatókat is rendszeresen töltsük fel vízzel. A dézsák, hordók, víztartályokba a víz felszínére tegyünk deszkát, hogy a madarak le tudjanak szállni, inni.

– Nyári beültetésre készítsünk konténertHa nincs megfelelő méretű dézsánk, fagyálló kaspónk, akkor  mi magunk is elkészíthetünk egyedi rusztikus felületű konténert, kevés anyagi ráfordítással. Elkészítési ideje 2 óra, száradási idő 3 hét.

– Készítsünk csobogót:

Erkélyre, teraszra ideális ez a kisméretű csobogó, de akár a kerti tó mellé kihelyezve is nagyszerű látványt nyújt. A szépsége az egyszerűségében van, a terrakotta korsó és tál, a mosott gömbölyű kavicsok, a köré helyezett színes növények tökéletes összhangot teremtenek. Elkészítése rendkívül egyszerű, nehézséget csak a lukas oldalú korsó jelenti, vagyis annak a beszerzése.

gazigazito.hu