Aktuális munkák a kertben – 16. hét
Továbbra is nagy gondot kell fordítani a gyümölcsfák védelmére. Az esős, párás időjárás kedvez a csonthéjasok moniliás fertőzése. Amint szélcsendesre fordul az idő, permetezzük a gyümölcsfákat.
– Az őszi és tavaszi telepítésű gyümölcsfákat, bokrokat szárazabb időszakban öntözzük. Tányérozzuk ki a tövüknél, és alkalmanként 3-5 vödör vizet is adhatunk egy-egy új telepítésű gyümölcsfának. A kiszáradás megelőzésére mulcsozzuk a talajt.
– Ahol a monília évek óta károkat okoz, érdemes a ködös, hűvös időszakban virágzó fákat permetezi rézhidroxid tartalmú szerekkel, pl. Champion.
– a varasodás (esős időjárás) és lisztharmat ellen (meleg, száraz időben) Champion.
– A szamócaágyásokat tartsuk tisztán a gyomoktól. Ha nem esett elég eső, akkor alkalmanként négyzetméterenként 10-15 liter vízzel öntözzük meg.
– Öntözzük meg a fejes salátát és a zöldborsót. Kapálással lazítsuk a talaját. A hónapos retek is igényli a nedves talajt, hogy zsenge maradjon. Öntözzük a retket is rendszeresen.
– Még vethetünk zöldborsót, salátát, spenótot, leveles és gyökérzöldségeket. A borsófajták közül most már a velőborsókat ültessük.
– Nyári termesztésre vethetjük szabadföldbe a karalábét és a bimbóskelt. A megnyúlt szárú palántákat érdemes egy kicsit mélyebbre ültetni. Ha a korai burgonya hajtásai elérték a 10-15 cm-t kezdhetjük a feltöltögetést.
– Vethetjük a burgonyát. A krumpli ne kerüljön frissen trágyázott talajba. A sortávolság kb. 60 cm legyen. Ha ennél sűrűbben ültetjük, a talaj fölötti rész szép, dús lesz, viszont kisebb gumókat tud fejleszteni.
– Ha a szokásosnál előbb szeretnénk cukkinit betakarítani, akkor vethetjük őket cserepekbe. Egy átlagos családnak 3-4 növény elegendő termést hoz, a cserepek az ablakpárkányon is elférnek. Úgyszintén előnevelhetjük cserepekben az uborkát, a csillagtököt.
– a liliomhagymákat kiültethetjük, de ahol előfordul a pocok, inkább neveljük dézsában, vagy az ültetőgödörbe fektessünk le apró lukú dróthálót, és ebbe tegyük a hagymákat.
– Akinek gondot okoz a kapor szabadföldben történő termesztése, vetheti cserépbe, konténerbe is. Ültethetjük a burgonyát és a csemegekukoricát is. A korai ültetésű spenót megfelelő időjárás mellett már szedhető. Virágzásig mindenképp le kell szedni, mert a virágok megjelenésekor már megkeseredik. A dughagyma és a fokhagyma ültetését be kell fejeznünk, különben nem érnek be.
Napsütéses napokon ügyeljünk arra, hogy az összes frissen ültetett növény elegendő vizet kapjon. Ez különösen fontos, ha szárazabb időszakot ígér a meteorológia. Ültetés után nem megfelelően öntözött növények visszamaradnak a növekedésben, sőt, el is pusztulhatnak. A talaj nedvességének megtartására takarjuk mulccsal.
– Az előnevelt metélőhagymát kiültethetjük végleges helyére. Ilyenkor kisebb csomókat fogjunk össze, és egymástól 20 cm távolságra ültessük. A snidling a félárnyékban is jól fejlődik.
– Az évelőket még átültethetjük, illetve tőosztással szaporíthatjuk. Ültetés után öntözzük bőségesen, és takarjuk a talajt. Ültessük el a kardvirág gumókat. Az ültetési mélység 10 cm legyen.
– Ellenőrizzük a növényeinket, mert a levéltetű áttelelő nemzedéke már megjelent. Ha elegendő katica van a kertünkben, nincs miért aggódnunk. A katicabogarak nagyon gyorsan felszámolják a levéltetű kolóniát, és mivel gyorsan szaporodnak, nincs semmi teendőnk.
– A jó idő hatására a gyomok nagyon gyorsan megjelennek. A gyomok kikapálását rendszeresen végezzük el. Jelenlétük utalhat arra, hogy a talajunk milyen tulajdonságokkal bír.
– A bimbós hagymás virágainkat öntözzük, hogy hosszú szárakat és szép nagy virágfejeket neveljenek. Az elvirágzott hóvirág tőosztásának is itt az ideje. Az elvirágzott kora tavaszi hagymások szaporításához a magszedés ideje is elérkezik. A téltemető magtokjait is gyűjtsük össze, hogy növeljük az állományunkat. A nárcisz, jácint, tulipán úgyszintén kedveli a tápanyagdús talajt. A jövő évi virágzás biztosításához trágyázzuk őket.
– Védettebb helyeken megjelennek a hosta (árnyékliliom) rügyei, és ezzel együtt a meztelencsigák is. Amíg a növény kicsi, levágott aljú üdítős kupakot tehetünk fölé, a talajba nyomva, hogy védekezzünk a csigarágás ellen.
– Folytathatjuk a tőosztást az évelő virágaink között. Ezzel egyidejűleg lassan lebomló műtrágyát is dolgozzunk a talajba.
– Az elvirágzott kökörcsin virágszárát ne szedjük le, hagyjuk, hogy a magok beérjenek. Magvetéssel jól szaporítható, pár éven belül szép állományt nevelhetünk fel belőlük.
– Osszuk szét a besűrűsödött metélőhagymát, mentát, lestyánt, majorannát. A gyógy-, és fűszernövények termesztésére nem kell sok hely. A kedvenc fűszereinket ültessük konténerbe és helyezzük egy napos helyre.
– Szabadföldbe vethetjük az egynyári virágok közül a körömvirágot, pillangóvirágot, borzaskata vagy ködvirágot, annak ellenére, hogy akár cserépben is vannak belőlük előnevelve.
Az előző évben elhullott magokból számtalan apró növény fejlődik, mint pl. a gyűszűvirág, őszirózsa, bársonyvirág. Ezeket a magoncokat óvatosan emeljük ki, és palántázzuk át őket végleges helyükre.
– A cserépbe előnevelt virágok hajtásait csípjük vissza, hogy bokrosabbak legyenek. A visszacsípéssel az elágazásra kényszerítjük őket, így dús példányokhoz jutunk.
– Megjelentek a csigák is. Készítsünk fokhagyma főzetet a távol tartásukra, tegyünk ki csapdákat, szedjük össze őket kézzel, ösztönözzük a hasznos segítőket, mint a varangy, a sün, futrinka, hogy kertünkbe megtelepedjenek. A kávé szintén elrettentő hatású a csigáknak. A zaccot ne dobjuk ki, szórjuk vékonyan a növények köré. Növénytársítással védjük a csigák által kedvelt növényeinket, pl: tátika, harangláb, palástfű, gólyaorr, cickafark, tüdőfű, meténg, pillangóvirág, borzaskata, metélő-, és fokhagyma, hagyma, paradicsom, levendula és a kökörcsin.
– Tisztítsuk ki a kerti tavat. Óvatosan dolgozzunk, mert a tavi növények már erőteljesen hajtanak, ne okozzunk bennük kárt. A túl nagyra nőtt példányokon végezzünk tőosztást. Ha nincs tavunk, készítsünk mini csobogót.
– a virágládákat, ablakládákat, függő kosarakat töltsük fel friss komposzttal dúsított jó minőségű földdel. Rengeteg növény lesz hamarosan kapható, melyekből csodálatos variációkat készíthetünk. A növények választásánál vegyük figyelembe azok környezeti igényeit (napos, árnyékos, egyéb) és ennek megfelelően válasszunk. A tervezéskor választhatunk a tömeges beültetés és a szimmetrikus elhelyezés között. A páratlan számú kiültetés, és az örökzöld növények által közrefogott elrendezés mindig jól működik. A növényeket először cseréppel együtt rendezgessük el, és ha elégedettek vagyunk az eredménnyel, ültethetjük őket. A kimaradt helyekre szórjunk komposztot. A jól fejlett, rendszeresen gondozott növények hamarosan betöltik a teret, és egészséges egészséges lombozattal, dús virágzással örvendeztetnek meg. A tápoldatozást, öntözést, az elsárgult levelek és elvirágzott virágok eltávolítását rendszeresen végezzük el.
– A dézsás növényeket, mint a leander, babér, Agapanthus, citrusfélék kivihetjük a teraszra. Egy pár napig félárnyékba legyenek, hogy hozzászokjanak a kinti hőmérséklethez, majd végleges helyükre tehetjük őket. A talaj felső rétegét frissítsük új földdel, és adjunk nekik hosszú lebomlású műtrágyát. A citrusokat vissza metszhetjük, ha nincsenek a hajtásvégeken bimbók. A bimbósakat természetesen ne vágjuk le. Ha várhatóak éjszakai fagyok, takarjuk őket, vagy vigyük védett helyre.
– Az áttelelt muskátlikat is vágjuk vissza, különösen a megnyúlt halvány hajtásvégeket. Ültessük cserepekbe, adjunk nekik műtrágyát és pár napig ők is félárnyékba szokjanak a kinti hőmérséklethez.
gazigazito.hu